Smešten u centralnom delu Srbije, administrativni centar Pomoravskog okruga , grad Jagodina može da se pohvali odličnom infrastrukturom, privrednim potencijalima, kulturnim manifestacijama ali i brojnim destinacijama kulturnog turizma. Bogatu turističku ponudu čine jedinstveni muzeji, prvi srpski akva park, zoo vrt, brojni restorani, vinarije, moderni šoping centri…
Ali čini se da je najznačajnija gostoljubivost njenih meštana, koja doprinosi tome da se svaki gost u Jagodini brzo oseti kao da je kod svoje kuće.
Ako ste prvi put u Jagodini i imate par dana za obilazak ovo su mesta koje morate posetiti:
Muzej voštanih figura – U najlepšem delu Jagodine, u sklopu turističko-sportsko-zabavnog kompleksa Potok Đurđevo brdo, 28. aprila 2008. godine otvoren je prvi i jedini Muzej voštanih figura u Srbiji, a šesti u Evropi. Muzej voštanih figura u Jagodini ima 34 eksponata, od istorije, crkve, politike, nauke, do kulture i sporta i predstavlja pravi bukvar istorije.
Pored izloženih figura ličnosti naše srednjevekovne i savremene istorije, predstavljeni su i originalni kostimi, oružje, kopije retkih knjiga ( Miroslavljevo jevanđelje, Zakonik cara Dušana, Četvorojevanđelje ), makete manastira i ratne zastave.
Muzej voštanih figura prikazuje vreme i okruženje u kome su velikani Srbije živeli i radili, ističući značaj srpske tradicije i očuvanja svega onoga što je obeležilo srpsku istoriju. U svojoj ponudi Muzej ima i raznovrsne suvenire, koji će vas podsećati na vašu posetu gradu Jagodini i ovoj interesantnoj ustanovi.
Akva park u Jagodini je prvi akva park u Srbiji, koji je otvoren jula 2007.godine u najlepšem delu grada u okviru sportsko turističkog kompleksa. Prostire se na površini od 3,5 ha. Sadrži osam bazena za sportske i rekreativne aktivnosti sa vodenim atrakcijama za decu i sistemom tobogana ukupne dužine oko 900 metara. Olimpijski bazen ispunjava sve uslove za održavanje plivačkih i vaterpolo takmičenja po propisima svetske plivačke federacije.
Ceo akvapark je osvetljen reflektorima što omogućava održavanje i noćnih sportskih i kulturno-zabavnih manifestacija. U sastavu ovog centra nalazi se i više restorana za pripremu brze hrane, kao i za prodaju sladoleda, sokova i piva.
Zoološki vrt – Otvaranjem prvog zoološkog vrta južno od Beograda, Jagodina je svakako postala jedan od značajnih turističkih centara u Srbiji. Kao i Akva park i Muzej voštanih figura takođe i Zoološki vrt se nalazi u turističko – sportskom kompleksu Jagodine. U njemu se nalaze 52 životinjske vrste sa preko 250 životinja: bengalski tigrovi, lavovi, medvedi, žirafa, servali, šimpanze, zebre i mnoge druge.
Ambijent Zoološkog vrta je prekrasno uređen i prostire se na površini od oko 2,5 hektara. Uređen je po najvišim svetskim standardima sa obučenim vodičima, pešačkim stazama, klupama za odmor, i velikim površinama pod travom i cvećem.
Gradski park Đurđevo brdo svojim preuređivanjem postao je najposećenije izletište u Jagodini i okolini.
To je svojevrsna oaza zelenila i cveća, predviđen je za opuštanje, opremljena klupama za odmor, stazama za šetnju, dečijim zabavnim parkom.
Park je u centralnom delu obogaćen prelepom letnjom pozornicom sa amfiteatrom kapaciteta preko 2000 posetilaca. Svake godine u periodu od 1.maja. do kraja avgusta na letnjoj pozornici održavaju se kulturne manifestacije, koje su prilagođene svim ukusima.
Kočin Hrast – Turistički kompleks “Kočin hrast” je najnoviji biser turističke ponude Jagodine. Nalazi se pored Velike Morave, na samo šest kilometara od grada, u blizini auto puta. Kočin hrast je star 300 godina, a oko dva hektara prostora pored stabla ispod kojeg je kapetan Koča 1788. poveo vojnike u oslobađanje Srbije od Osmanlija ima veliki istorijski značaj.
U okviru kompleksa podignuta je i spomen-česma na kojoj je ispisan kraći istorijat ovoga kraja. U okviru komleksa Kočin Hrast nalazi se restoran i kameno pristanište, pešačke staze, sportski teren, dečije igralište sa mobilijarom kao i letnjikovci sa terasama.
Zavičajni muzej u Jagodini – Na teritoriji koju danas obuhvata grad Jagodina, još u praistorijsko doba strujao je život o čemu svedoče mnogi arheološki nalazi koji se čuvaju u Zavičajnom muzeju. Zavičajni
muzej je izrastao u značajnu kulturnu instituciju u gradu i šire koja prikuplja više od pedeset hiljada
vrednih predmeta prirodnjačkog, arheološkog, istorijskog, etnološkog i umetničkog karaktera.
Među eksponatima se posebno ističu retki praistorijski fosili, arheološki nalazi iz srednjevekovnog perioda
ali i građa iz Prve srpske fabrike stakla, zbirke numizmatike i ordenja, stare i retke knjige. Zavičajni muzej pruža jedinstvenu priliku turistima da na jednom mestu saznaju o vekovnim tokovima života i rada na ovim prostorima
Muzej naivne i marginalne umetnosti – Posebno mesto u kulturnom miljeu Jagodine i spisku objekata spomenika kulture zauzima Muzej naive koji je jedini takav muzej na Balkanu. Muzej naive je postao nosilac očuvanja i afirmacije slikara naivaca, ne samo sa ovog područja, već i cele Evrope, a u skorije vreme i sveta. Stalna postavka Muzeja, mnoge monografije, katalozi, veliki broj izložbi u zemlji i
inostranstvu ostaće trajna i vredna svedočanstva o likovnom nasleđu Jagodine.
Od poznatih imena u Muzeju su izlagali svoje radove Janko Brašić, rodonačelnik Oparićke škole naive, Josip i Ivan Generalić, Ivan Rabuzin, Josip Lacković, mnogi slikari Kovačićke škole naivne umetnosti i mnogi drugi. Pored Galerije i Muzeja naivne umetnosti, u Jagodini postoji i radi nekoliko privatnih galerija koje daju poseban pečat kulturnom stvaralaštvu grada
Osim kulturnog i zabavnog sadržaja, Jagodina je i centar verskog turizma, jer osim više gradskih i seoskih hramova, na teritoriji grada i okoline možete posetiti brojne srednjevekovne manastire. Jedan od najlepših primera Srpsko- Vizantijskog stila gradnje je centralna crkva u Jagodini – Hram posvećen Svetom Petru i Pavlu. U osnovi ima upisan ravnostrani krst. Crkva je teško stradala u drugom svetskom ratu. Prvih dana posle oslobođenja uspelo se da se sve privremeno dovede u red da bi se u njoj moglo služiti. Detaljna obnova, živopisanje i svestrano ulepšavanje doživela je ova svetinja tek u naše dane.
Hram Svetog Jovana Krstitelja – Hram je dobio ime po seoskoj slavi Sveti Jovan, a ujedno je i krsna slava ktitora. Hram je izgrađen u vizantijsko – srpskom stilu, sa zvonikom i šest kupola. Veličine je 22 puta 13 metara. Izgradnja hrama trajala je devet godina. Hram Svetog Jovana Krstitelja u Končarevu osveštan je
i dat na bogosluženje narodu 11. juna 2016. godine. Hram je osveštao Njegova Svetost Patrijarh srpski Irinej sa vladikom šumadijskim Jovanom. Hram Svetog Jovana Krstitelja u Končarevu je ikonopisan. U Hramu se nalaze mošti pravoslavnih svetaca: Sveti velikomučenik Teodor Tiron, Sveti Teofilakt episkop ohridski, Sveti Kirijak Otšelnik, Sveti vladika Nikolaj Ohridski i Žički, Sveti Knez Lazar, Sveta velikomučenica Anastasija, Sveti Kozma i Damjan i mnogi drugi. Hram je zidan tradicionalno, punom opekom sa neophodnim ojačanjima unutar zidova od armiranog betona. U dvorištu Hrama izgrađen je parohijski dom sa salom za parohijane. Dvorište Hrama je uređeno cvećem i poseduje dva letnjikovca. Hram
Svetog Jovana Krstitelja izgradila je porodica Marković.
Manastir Jošanica nalazi se 10 kilometara zapadno od Jagodine pored sela Prnjavora, na lepom i ravnom mestu između brda Čukare i Ravnog gaja u podnožju Crnog Vrha. Nekada je ovaj predeo bio pod šumom ali sada je to veoma pitom kraj. Hram manastira Jošanice posvećen je sv. ocu Nikolaju, a narodni sabor se okupljao o Cvetima, Velikoj Gospojini i “Mladom sv. Nikoli”.
Pored ovog manastira teče reka Jošanica koja mu je i dala ime. Narodno predanje kaže da je u pećini ispod brda Šarenika (pećina i danas postoji), živeo u staro vreme neki isposnik po imenu Joša, po kome je ne samo manastir nego i reka nose ime. Ne zna se tačno kada je Jošanica podignuta. Po tradiciji Jošanica pripada vremenu kneza Lazara. Po narodnom predanju knez Lazar je podigao Jošanicu da bi se u njoj venčao sa kneginjom Milicom, po drugom da bi se u njoj ispitao, a venčao se u Ravanici. Današnji hram je posle većeg oštećenja obnovljen 1786. godine sa izvesnim kasnijim dograđivanjima.
Kulturno-istorijski spomenici – Skulptura čuvenog Nušićevog svetskog putnika koji je proslavio Jagodinu, Jovanče Micića, koja se nalazi na ulazu u Jagodinu predstavlja ne samo novu turističku
atrakciju, već je svojevrsna dobrodošlica za mnoge turiste koji će sigurno posle posete Jagodini da kažu
ono što govore i svi građani Jagodine: ,,Ceo svet obiđoh, ali kao Jagodinu nigde ne nađoh,,. Osim skulpture Jovanče Micića, Jagodina je poznata po brojnim spomenicima kulture kao što je jedinstveni
spomenik srpskom seljaku koji se nalazi u selu Glavinci pored Jagodine, kao i spomenik vinogradaru u selu Međureč koje je poznato po dobrim vinogradima.
U samom gradu možete videti jedan od prvih spomenika kneginji Milici, ali i spomenike u ruskom groblju, a svakako jedan od simbola Jagodine je i spomenik neznanom junaku koji se nalazi u samom centru grada. Posvećen je palim Jagodincima u ratovima od 1912. Do 1918. godine.
Seoski turizam – Jagodina se nalazi u centralnom delu Srbije na području većeg broja lokalnih
vodotokova u slivu Velike Morave. Prirodni uslovi, klima i položaj pogoduju razvoju različitih kultura. Doline reka pogoduju razvoju ratarstva i povrtarstva, a pobrđa razvoju vinogradarstva i voćarstva. Zahvaljujući povoljnim uslovima poljoprivredna proizvodnja je jedan od vodećih sektora u strukturi privrednih delatnosti ovog kraja.
Osim poljoprivredne proizvodnje sve je veći broj seoskih domaćinstava koje se bave seoskim turizmom i u svojoj ponudi ima kako autentični smeštaj tako i mogućnost da turisti degustiraju lokalne proizvode ali i budu u prirodi.
Vinski turizam – Osim proizvodnje voća i vinogradarska proizvodnja na jagodinskoj teritoriji ima dugu tradiciju. Primetan je sve veći broj individualnih proizvođača vina koji su registracijom svojih proizvoda postali prepoznatljivi ne samo u Srbiji već i na svetskom tržištu.
Glavni vinski put, koji povezuje najbolje vinarije na teritoriji Jagodine prolazi kroz sela kao što su Vinorača, Međureč i Lozovik.
Vidikovac iznad Jagodine je popularno izletište i turistička destinacija koja pruža predivan panoramski pogled na okolinu. Sa vidikovca se pruža pogled na celu kotlinu Jagodine, okolne planine kao što su Juhor, Rtanj i Beljanica. Ovo mesto je omiljeno među posetiocima zbog svoje prirodne lepote i pogodnosti za rekreaciju i odmor na otvorenom.
Takođe, vidikovac je idealno mesto za posmatranje zalaska sunca. Uz to, u blizini vidikovca se nalaze staze za pešačenje i biciklizam, pa je ovo područje atraktivno i za ljubitelje aktivnog odmora u prirodi.